Kelionės į Jangoną, Mianmaną

Jangonas – kolonijinio stiliaus, modernių statinių ir auksinių kupolų miestas. Jangonas (angl. Yangon)

Didžiausias Mianmaro (daugeliui žinomo senuoju Birmos pavadinimu) miestas Jangonas driekiasi palei Iravadžio upės žiotis. Kadaise miesto teritorijoje buvo gyvenvietė Okala, kurios vietoje V amžiuje įkurtas miestas. Jam duotas Dagono pavadinimas, vėliau pakeistas į Jangoną. Bet 1852 metais miestas buvo užimtas britų, paverstas anglų valdų administraciniu centru šioje šalyje ir pavadintas Rangūnu. Tiesa, ieškodami informacijos internete vis dar galite rasti miestą vadinant ir šiuo – senuoju – pavadinimu. Tik 1989 metais miestas atgavo savo pavadinimą ir vėl imtas vadinti Jangonu.

Svečius Jangonas pasitinka žavėdamas kosmopolitiškumu, plačia kultūrų ir religijų įvairove. Žingsniuodami miesto gatvėmis išvysite ir budistų pagodas, ir musulmonų mečetes, taip pat indų šventyklas.
 

Ką aplankyti Jangone?

Kultūrų įvairovė Jangonui suteikia savotiško žavesio, o keliautojus čia atgina smalsumas. Ir ne tik dėl paties miesto, bet ir šalies Mianmaro, kuri ilgą laiką buvo tarsi uždaryta keliautojams, o atsiradusi turizmo žemėlapyje masina unikalumu, tikrumu, civilizacijos aplenkta gamta, tradicijomis ir gyvenimo būdu.
Jangone pamatysite daug gerai išsilaikiusių kolonijinės architektūros pastatų, šalia jų – modernesni statiniai, taip pat po visą miestą daug „pabirusių“ auksaspalvių pagodų – toks kontrastas ypatingai traukia akį, čia tikras rojus architektūros bei istorijos specialistams ir mėgėjams.

Šiandien mieste iškilę ir daugybė barokinio bei neoklasikinio stiliaus pastatų, įsikūrusių miesto centre. Besidomintys architektūra turėtų apžiūrėti senąjį Sekretoriato pastatą, Aukščiausiojo teismo pastatą, gyvenamuosius namus, kuriuose buvo įsikūręs britų elitas, taip pat įspūdingi ir bankų pastatai. Šiame mieste labai aiškiai kontrastuoja kolonijinis ir kiti senieji stiliai su moderniais naujai statomais viešbučiais bei senosiomis auksaspalvėmis pagodomis. Tačiau ši eklektika toli gražu neatrodo neskoninga, ji miestui suteikia savitą veidą.

Būtinai aplankykite Shwedagon pagodą. Šventyklos statybos buvo pradėtos dar V a. pr Kr. Pagrindinė auksu padengta stupa, kurios viršūnėje esantis kupolas yra inkrustuotas brangakmeniais bei deimantais, tviska iš toli, jos didybės ir žėrinčio aukso nepastebėti neįmanoma. Maža to, šventykla smalsuolius vilioja ne tik savo spindesiu, didybe, įspūdingumu ir brangakmenių kiekiu, bet ir tuo, jog tikima, kad joje yra įmūryti keli Budos plaukai. Pagoda traktuojama kaip seniausia pasaulyje. 
Viešėdami Jangone taip pat pasilankykite ir kitose labai gražiose budistų pagodose, pavyzdžiui, Sule, Chaukhtatgyu, Botataung, Ngar Htut Kyi.
Svečiuodamiesi mieste aplankykite brangiausius Mianmaro karalių lobius saugantį Nacionalinį muziejų.

Jei apsipirkimas yra viena mėgstamiausių Jūsų veiklų, būtinai užsukite į turgelius, kurių mieste labai daug. Čia Jus pasitiks malonus ausiai ir akiai šurmulys, prekes siūlantys pardavėjai, platus ir spalvingas asortimentas. Tai puikios vietos įsigyti tradicinių rankdarbių, o norintys kažko egzotinio arba neįprastų lauktuvių, turėtų užsukti į didžiausią bei daugiausia lankytojų sulaukiantį Bogyoke turgų.

Rekomenduojama užsukti į vietos restoranėlius ir paragauti tradicinės šalies virtuvės patiekalų.

Praktinė informacija

  • Valstybinė kalba Jangone – mjanmų. Ji vienintelė, kurią moka dauguma gyventojų.
  • Oficiali valiuta – Mianmaro kijatas (MMK). 1 euras atitinka 1 555,11 MMK (gali šiek tiek kisti, priklausomai nuo atitinkamu momentu galiojančio valiutų kurso).
  • Planuodami kelionę į Jangoną pasirūpinkite viza.
  • Balandis–lapkritis – šalyje lietingo sezono laikotarpis, tad keliaukite, jei nesibodite drėgmės ir krituliai neapgadins Jūsų kelionės. Kitu atveju kelionei pasirinkite gruodžio–kovo mėnesius.
  • Jangone, kaip ir visame Mianmare, vilkėkite santūresnius drabužius, neapnuoginkite pernelyg kūno.
  • Garsiojoje Shwedagon pagodoje norinčios apsilankyti moterys turi vilkėti kelius siekiantį sijoną arba tradicinį apdarą – sarongą.