Kelionės į Petrą, Jordaniją

Petra – iš uolų gimusi Jordanijos legenda, dar raudonąja dykumos rože vadinama ir savo įstabumu gniaužianti kvapą. Petra (angl. Petra)

Daug keliautojų turistų nepramintais takais į Jordaniją traukia ne tik įspūdinga gamta pasigėrėti, bet ir aplankyti raudonąja dykumos rože vadinamo išskirtinio miesto Petros. Kodėl vietovė gavo raudonosios rožės pavadinimą? Atvykusieji į Petrą kaip mat gauna atsakymą į šį klausimą. Rūmai, kiti statiniai, laiptai yra tiesiog išskaptuoti uolose, turinčiose rausvą atspalvį, kurį dar labiau pagyvina saulės šviesa. Ši archeologinė vietovė masina ne tik smalsuolius turistus, bet ir archeologus – tai neabejotinai tikras lobynas!

Įspūdingi rūmai, uolėtus frontonus laikančios masyvios kolonos, aukštyn besistiebiantys laiptai, nuostabios statulos – visa tai rasite Petroje, kurios pavadinimas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „akmuo“. Planuodami kelionę į Jordaniją tikrai rasite šio miestelio fotografijų, bet patikėkite, nė vienoje fotografijoje neatspindėta tai, ką iš tiesų pamatysite atvykę čia. Ši vieta neabejotinai ypatinga.

Žvilgsnis į Petrą kadaise... Kažkada šis miestas buvo Nabatėjų karalystės sostinė. Strateginė padėtis suponavo nelengvą teritorijos pasiekiamumą, bet drauge ir pasitarnavo – Petra tapo klestinčiu karavanų bei prekybos centru. Iš miesto vingiavo keliai, jungiantys vietovę su Raudonąja ir Viduržemio jūromis, Arabija, Mesopotamija. Nabatėjų karalystės gyventojai šiame mieste pastatė šventyklų, vienuolynų, porą amfiteatrų, uolose buvo iškaltos ir kapavietės, gyventojai iškaldavo namus. Statinių fasadus puošdavo raižiniais, įmantriais ornamentais, daugelis statinių turi įspūdingas kolonas.

Įdomu tai, kad į miestą anuomet galima buvo patekti tik iš rytinės pusės. Tai drauge buvo ir teigiamas aspektas – didingos neperžengiamos uolos saugojo miestą nuo priešų.

Pasak šaltinių, paskutinės statybos Petros mieste užfiksuotos XII amžiuje. Visam pasauliui pamiršus šį miestą, vieninteliai jį prisiminė beduinai, tuo metu likę gyventi uolose iškaltuose statiniuose bei jų urvuose. Petros atgimimu laikomi 1812 metai, kai vienas šveicarų tyrinėtojas vėl atrado šį miestą ir jis tapo tikru traukos centru smalsuoliams iš viso pasaulio. Bet tik praėjus gerokai daugiau kaip pusantro šimto metų Jordanijos valdžia iš statinių ir urvų iškeldino beduinus, o miestas tapo tašku, masinančiu keliautojus.
 

Ką aplankyti Petroje?

Petros miestelis yra vienas esminių turistų traukos centrų Jordanijoje. Jei keliaudami po šią šalį turistų sutiksite ne tiek ir daug (na, žinoma, populiariausiuose taškuose jų bus nemažai), tai štai Petroje jų srautai visuomet didžiuliai. Pelnytai. Šis istorinis miestas yra tai, ko nepamatysite keliaudami po kitas šalis. Jei kalbant apie kitus miestus reikia pavardinti lankomiausius objektus, tai Petroje apžiūrėkite viską.

Pasivaikščiojimui šiame mieste skirkite visą dieną. Nors statiniai uolose išskaptuoti buvo dar 200 m. pr. Kr., dalis jų gana gerai išsilaikė iki šių dienų, o dar dalis, veikiami laiko bei aplinkos, yra apgadinti. Iš viso čia rasite apie aštuonis šimtus architektūrinių paminklų, sudarančių įstabią bendrą koncepciją.

Būtinai Petroje apžiūrėkite iždu, lobynu vadinamą Al Kaznė kapavietę, priskiriamą prie geriausiai išsilaikiusių pastatų mieste. Dviejų aukštų pastatas visas iškaltas uoloje ir atrodo labai įspūdingai. Jo aukštis net 40 metrų, o plotis – 26 metrai.

Lankydamiesi Petroje stebėkite uolų spalvą, kuri kinta visą dieną, veikiama dangumi judančios saulės.

Praktinė informacija

  • Oficiali kalba – arabų, bet susikalbėsite angliškai, taip pat prancūziškai, vokiškai.
  • Oficiali religija – islamas.
  • Valiuta – Jordanijos dinaras (JOD). 1 euras atitinka 0,81 JOD (gali nežymiai kisti, priklausomai nuo atitinkamu momentu galiojančio valiutų kurso).
  • Miesto plotas siekia apie tris kvadratinius kilometrus.
  • Gražiausia Petra yra pavasarį ir rudenį.
  • Petrą galite pasiekti pusantro kilometro ilgio siauru takeliu, vingiuojančiu tarp uolų.